Wełniany czy jedwabny? Jak znaleźć idealny dywan?

Wełniany czy jedwabny? Jak znaleźć idealny dywan?

brak ocen

Kiedyś posiadanie dywanu było tak naturalne, jak oddychanie. Dzisiaj przywiązujemy do nich mniejszą uwagę, jednak nadal chętnie umieszczamy je w swoich wnętrzach. Praktycznie w każdym stylu znajdzie się miejsce na dywan. Są małe, duże, włochate lub z krótkim włosem, plecione, kilimy. Dla każdego z nich znajdzie się miejsce w naszych domach. Na co zwrócić uwagę wybierając idealny dywan do naszego domu?

Z jakiego materiału kupić dywan?

To, z którego materiału powinien być nabywany przez nas dywan, zależy od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego lub sypialni najbardziej pasować będzie dywan jedwabny bądź jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Dzięki temu idealnie sprawdzi się u alergików. Dodatkowo pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po jakich regularnie się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, gdzie umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna cechuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo dobrze izoluje oraz wpływa na regulację wilgotności. Trafnym miejscem na dywan z wełny będzie także pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Idealny rozmiar dywanu do twojego domu

Wielkość dywanu umiejscowionego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Ogólna zasada mówi, aby zachować minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może znajdować się pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Powinno się przemyśleć kupno paru mniejszych dywanów i położenie ich w różnych miejscach pomieszczenia. Przykładowo pod większymi obiektami.

Jak wybrać kolor i kształt dywanu?

Rozkład i forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej, gdy ma on kształt podobny do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian powinien być tak, ażeby nie rozdzielał pokoju na dwie części. W pokoju na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można również pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać da się dywan o zbliżonym obrysie.

Wybierając kolor dywanu, dobrze jest wcześniej określić, jaką tonację barw mamy w domu - na ścianach i wśród mebli. Możemy kupić dywan, który będzie z nimi kontrastował. W części pomieszczeń natomiast sprawdzi się taki, który będzie harmonizował wnętrze podobnym odcieniem. Dobrze również zastanowić się, czy mamy zamiar chodzić po dywanie w butach lub czy mamy zwierzęta. Świetnym pomysłem jest dobór koloru dywanu pod kolor sierści pupila, ponieważ dzięki temu będzie ona mniej widoczna na podłodze. Jasne dywany z kolei doskonale rozświetlają pomieszczenie, dodają mu elegancji, odbijają światło.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Rebeka Kowalczyk

Nie jestem za posiadaniem w domu dywanu. Brzydzi mnie ile w nim się gromadzi bakterii.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły
Jak stworzyć wymarzony ogród?
Komentarzy:0
brak ocen