Wulkanizator i jego praca – jakie ma obowiązki?

Wulkanizator i jego praca – jakie ma obowiązki?

5.00 / Głosów: 1

Możliwe, że znamy pracę wulkanizatora tylko i wyłącznie z wymiany opon w samochodzie dwa razy w roku. Pomimo tego, ma on również inne obowiązki, a jego głównym zadaniem jest serwisowanie opon. Polega to na tym, że wykonuje on czynności zmierzające do całkowitej użyteczności opony, dzięki różnorodnym zadaniom, jak na przykład wymiana bieżników czy prostowanie oraz naprawa felg albo konserwacja całych opon i kół!

Zawód wulkanizator – charakterystyka!

Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od naprawy opon w samochodach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia szkoły wyższej. Zwolennicy tego zawodu uczą się pracy na przykład przez kursy. Wśród reprezentantów tego fachu największą grupę stanowią abiturienci szkół samochodowych.

Do rozpoczęcia pracy, prócz dokumentów potwierdzających ukończenie kursu, kandydat mieć musi również siłę i wytrzymałość fizyczną, a także zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.

Wulkanizator — jakimi dokładnie zajmuje się zadaniami w pracy?

Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne i stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. W szczególności klienci przyjeżdżają do nich przy okazji cyklicznej wymiany ogumienia w swoich pojazdach. Innym, często też wykonywanym zajęciem jest odnajdywanie i klejenie dziur w oponach. Do zadań należą także pielęgnacja bieżników opon oraz wymiana bieżników.

Do wyszukiwania oraz usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy wykorzystują wachlarz metod. Pośród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w formie szlifowania, wykorzystywanie chemii i użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują opiekę także nad felgami w samochodach swoich klientów. Naprawiają uszkodzenia, które powstały w trakcie użytkowania. Konserwują koła, czyli zarówno opony, jak i felgi. Prostują te pokrzywione z odkształceniami. Zajmują się dodatkowo renowacją i malowaniem felg.

Do zrealizowania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt. Wymienić w tym miejscu można: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory, wyważarki do kół.

Wulkanizator – jaka jest opłacalność tego zawodu?

Wulkanizator pozostanie potrzebnym zawodem, dopóki korzystamy z samochodów. Najwięcej może zarobić, gdy ludzie wymieniają dwa razy w roku opony w swoich samochodach. W pozostałym czasie naprawia felgi i opony, przechowuje koła klientów czy serwisuje pojazdy. Fantastycznym pomysłem jest połączenie usług wulkanizacyjnych z usługami warsztatu samochodowego i to najlepiej w miejscowości, w której takiego zakładu nie ma!

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły