Tablet - co kryje się pod tą nazwą i jak wybrać najlepszy tablet?

Tablet - co kryje się pod tą nazwą i jak wybrać najlepszy tablet?

brak ocen

Ze sprzętem takim jak tablet miał dziś styczność praktycznie każdy. Właściwie w każdej kawiarni, autobusie, czy na uczelni można dostrzec osobę, która korzysta z tego poręcznego i wygodnego urządzenia. Wybór tabletów w sklepach z elektroniką jest bardzo szeroki. Praktycznie każdy może zakupić urządzenie, które spełnia wymagane funkcje oraz mieści się w danym przedziale cenowym. Oto lista najbardziej znanych zastosowań tabletu oraz parametrów, jakimi warto kierować się przy zakupie.

Czym dokładnie jest tablet?

Tablet jest kompleksowym gadżetem zespalającym w sobie cechy komputera osobistego i telefonu komórkowego. Z reguły ma rozmiary większe od smartfona, co wpływa na wygodę jego używania. Na korzystanie z niego pozwala dotykowy ekran. W odróżnieniu od komputera nie potrzebuje on dodatkowej klawiatury i myszy.

Najważniejsze zalety tabletów to ich wielkość i waga. Nieduże rozmiary zapewniają komfortowe przenoszenie go w torebce, plecaku, czy dłoni. Przekątna ekranu tabletu to zwykle od 7 do 12 cali. Korzystanie z Internetu odbywa się dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi. Dodatkowo w wielu przypadkach tablet można wyposażyć w kartę SIM i użytkować go jak smartfona.

Do czego można używać swojego tabletu?

Okazję do korzystania z tabletu odnajdą zarówno małe dzieci, nastolatkowie, jak również dorośli. Z uwagi na spory ekran będzie on bardziej komfortowy od smartfona do korzystania z poczty internetowej, lub robienia zakupów w Internecie. Zainstalować da się na nim większa część aplikacji, a za ich pomocą odwiedzać portale społecznościowe, grać w gry czy też oglądać filmy. Graficy w wielu przypadkach korzystają z tabletów, wykorzystując je jako narzędzia do rysowania. Są urządzeniami bardzo wielozadaniowymi. Będąc ich posiadaczami, być może sami znajdziecie dla nich dużo więcej zastosowań.

Jakie cechy tabletu są istotne przy zakupie?

Zanim dokonamy zakupu, warto zdecydować się na fizyczną przymiarkę do urządzenia. Idź do sklepu, weź tablet w ręce i oceń, czy wielkość, waga oraz jakość obrazu są dla Ciebie odpowiednie. Skup się na jakości wykonania i doborze materiałów. Wysokiej jakości sprzęt będzie zapewne służył przez długi czas.

Już przed zakupem zastanów się, do czego przede wszystkim będziesz używał swojego sprzętu. Jeśli będzie to sprzęt jedynie do czytania poczty, przekątna ekranu trochę większa od smartfonu może Ci wystarczyć. Jeżeli przewidujesz pracę nad arkuszami kalkulacyjnymi lub obróbkę obrazów, przekątna większa od 10 cali będzie dobrym wyborem.

Dowiedz się jaka bateria zasila oglądany tablet. Każdy producent określa pojemność baterii. Te bardziej pojemne w większości wypadków pozwolą na pracę przez dłuższy czas. Rozwiązania tańsze pozwalają na stosowanie ich w czasie do około 4 godzin. Te kosztujące drożej dają radę obsługiwać aplikacje nieprzerwanie nawet do 10 godzin. Prócz baterii skup się także na procesorze. Dwurdzeniowy procesor z pamięcią RAM od 2 GB zadowoli potrzeby zwykłego zjadacza chleba.

Jednym z bardzo istotnych parametrów jest system operacyjny, jaki chcemy mieć w tablecie. To właśnie on warunkuje dostępność wybranych funkcji, w tym gier i aplikacji, sposób obsługi, czy nawet taką kwestię jak wygląd ekranu. Na rynku można spotkać zazwyczaj tablety z takimi systemami jak: Android, iOS oraz Windows. 

Dość wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie tabletu wyposażonego w Bluetooth. Funkcja ta umożliwia bezprzewodowe podłączenie innych urządzeń do tabletu. Czasem może zdarzyć się, że wygodniejsze będzie dla nas użycie klawiatury, myszki, czy zajdzie konieczność połączenia sprzętu ze słuchawkami. Wtedy ta funkcja okazuje się niezbędna. Bluetooth nie wymusza na nas podłączania sprzętów przez tradycyjne przewody, a więc oszczędzamy miejsce w torbie.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Podobne artykuły