Nuty zapachowe w perfumach – poznaj dostępne opcje!

Nuty zapachowe w perfumach – poznaj dostępne opcje!

brak ocen

Umiejętne połączenie olejków zapachowych tworzy doskonałe perfumy, które najbardziej kochamy nosić. Z tego tekstu dowiesz się, jakie nuty tak naprawdę pasują do Ciebie i które lubisz. Sztuka tworzenia perfum jest niezwykle skomplikowana, a stworzenie pięknie pachnącej kompozycji należy do trudnych zadań. Jeśli chcesz wybrać zapach dla siebie, przeczytaj jakie nuty możesz znaleźć w perfumach i czym się charakteryzują.

Nuty kwiatowe w damskich perfumach 

Istnieją cztery główne grupy aromatów, jakie można umieścić na schemacie, tak zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują nieomal we wszystkich perfumach kobiecych. Zazwyczaj trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, jakie stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od aplikacji i utrzymują się zwykle od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty stosowane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one aromat bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

Nuty orientalne w damskich perfumach 

Jest to najbogatsza i najbardziej różnorodna grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, wschodnich aromatów, kalafonie – typowo wschodnich. Paczula i drzewo sandałowe to zapachy orientalno-drzewne. Są to nierzadko dość ciężkie aromaty, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, jakie zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy wrócić do perfum.

Świeże nuty w damskich perfumach

Pojawiają się w nucie głowy, to jest tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Orzeźwiające, lekkie, bardzo przyjemne, w ich skład wchodzą między innymi trawy oraz nuty zielone, aromaty morskie oraz wodne. W kole zapachów do świeżych kwalifikowane są także nuty owocowe, dodatkowo te nieco słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny oraz inne. Szczególnym rodzajem zapachów świeżych są cytrusy, często wyodrębniane jako osobna grupa, ponieważ jej przedstawiciele niesłychanie często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z limetek, grapefruitów, cytryny, kwiatów pomarańczy, pomelo, pomarańczy, ale i do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut świeżych i drzewnych są zioła, te mocno aromatyczne, jak lawenda, tymianek oraz rozmaryn.

Nuty drzewne w męskich perfumach

Lekko tajemnicze, lubiane w perfumach dla mężczyzn bądź jako składnik nut bazy w kobiecych. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej każdy gatunek pachnie w inny sposób; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale również skóra i drzewa orientalne, niezwykle pachnące. Mają one za zadanie wydostać głębię perfum, wprowadzić subtelne przejścia między następnymi nutami, zmiękczać oraz powodować, że cała mieszanka sprawia wrażenie komfortowej. Istnieją również takie aromaty, jakie swoją mocą oraz zdecydowaniem dominują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Inne, równe interesujące nuty w damskich perfumach 

Jest także wiele innych nut zapachowych, które nie należą do wymienionych powyżej, a gwarantują doskonały i oryginalny zapach perfum. Zwykle są to spożywcze nuty takie jak miód, kawa, karmel, a także te nieco bardziej oryginalne, jak orzechy lub sól. Każda z nich w otoczeniu innych dobrze dopasowanych nut dodaje perfumom interesującego charakteru. Dzięki temu tego zapachu nie da się nie zapamiętać, a wręcz tkwi on w głowie przez długi czas.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Rebeka Kowalczyk

Nigdy nie zagłębiam się w skład perfum. Kupuję takie jakie mi się podobają.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły