Gry edukacyjne – czy mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych?

Gry edukacyjne – czy mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój najmłodszych?

4.00 / Głosów: 1

Średnia wieku, w którym dzieci sięgają dziś po urządzenia mobilne, znacznie się obniża. Ponad 60% dzieci w wieku 10-11 lat spędza minimum 2 godziny dziennie w sieci — takie są statystyki. Jako rodzic możesz kontrolować jakość przeglądanych przez dziecko treści. Czas spędzony w Internecie wcale nie musi być bezproduktywny. Podpowiadamy jak skupić się na pozytywnym wpływie Internetu na rozwój dziecka. Dziś weźmiemy na tapetę gry edukacyjne.

Jakie są pozytywne strony gier edukacyjnych?

Przede wszystkim, uatrakcyjniają naukę naszym pociechom. Sprawiają, że uciążliwe uczenie na pamięć może przekształcić się w przyjemny czas spędzany wspólnie z wszystkimi domownikami. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł oraz zasad, a także niezależność w podejmowaniu decyzji.

Dużo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez stosowanie gier dydaktycznych w ich codziennej edukacji zdołamy to zmienić oraz przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest też pewny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości, oraz może pomóc w poznaniu swoich mocnych i słabszych stron.

Następnym aspektem, z jakiej przyczyny warto wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków obcych. Na rynku jest sporo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może przynieść korzyści. Wszystkie te plusy odszukamy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w piorunującym tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Odpowiedni wybór gier to gwarancja sukcesu

Podstawa to wybrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko ochroni to nasze pociechy przed wulgarnymi treściami bądź efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po kilkunastu minutach. Nie powinniśmy dawać najmłodszym gry zbyt trudnej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony nazbyt łatwa nie przyczyni się do chcianego efektu, to znaczy rozwoju dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko umie wykonywać dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większość zaprezentowanych mu zwierzątek, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli zauważamy, że nasza pociecha dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej głównej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi jak szachy lub sudoku.

Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko potrafi, ale również czym się interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie wciskajmy mu na siłę gry z samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeśli pragniemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, warto udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.

Na czym można grać?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim. W Internecie jest mnóstwo tytułów na każdy typ konsoli, komórki lub tabletu, że naprawdę nie trzeba wydawać olbrzymich pieniędzy, ażeby ucieszyć naszą pociechę i w dodatku przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Wpływ Internetu i gier może mieć pozytywny wpływ na dziecko, jednak aby tak się stało, należy stosować pewne reguły. Możesz, a nawet powinieneś mieć wpływ i kontrolę nad tym, w jaki sposób użytkowane są sprzęty multimedialne, które znajdują się w użyciu Twojego dziecka. Oto nasze najważniejsze porady:

  • kontroluj przeglądane strony;
  • pozwalaj na gry dostosowane do wieku pociechy;
  • nie pozwalaj grać dziecku w gry, które zawierają sceny walki i przemocy lub wulgarne treści;
  • wyznaczaj dzienny limit czasu na granie;
  • dobieraj gry, które będą rozwijały zainteresowania dziecka;
  • uczulaj dziecko, na to, aby nie wdawało się w rozmowy z nieznajomymi i nie wysyłało nikomu żadnych zdjęć.
Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Rebeka Kowalczyk

Prawidłowy rozwój dziecka jest dla mnie najważniejszy a takie gry są bardzo pomocne.

  • 0
  • 0
Podobne artykuły