Dywaniki samochodowe – jak zakupić najlepsze?

Dywaniki samochodowe – jak zakupić najlepsze?

brak ocen

Dywaniki samochodowe wielu osobom kojarzą się zwykłym akcesorium, któremu nie warto poświęcać zbyt dużej uwagi. Prawdą jest jednak, że są one bardzo istotne przy dbaniu o samochód. Chronią one wykładzinę, dzięki czemu nie trzeba jej prać specjalnymi detergentami przy każdej niepogodzie. Jednak jak wybrać najlepsze dywaniki do naszego auta?

Dywaniki samochodowe – podstawowe informacje

Problemem kierowcy jest dobranie właściwego rodzaju dywaników do swojego pojazdu, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najistotniejsza jest ich wielkość. Nazbyt długie modele stwarzają istotne ryzyko zwijania się, utrudniając bądź nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające bezpieczeństwu sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz doprowadzenie do poślizgu.

Równie ważna jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, łatwy w konserwacji, odporny na przemoczenie i pobrudzenia, oraz winien mieścić się w atrakcyjnym przedziale cenowym.

Dywaniki samochodowe z weluru czy gumowe? Jak wybrać?

Dobór dywaników samochodowych nie jest banalnym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę nadzwyczaj ważnych ich cech, np. czy przyzwoicie chłoną wilgoć. Dzięki temu przez długi czas będą w sposób odpowiedni spełniały swoje zadanie.

W większości wypadków wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w okresie jesienno-zimowym. Znakomicie radzą sobie z wilgotnością oraz śniegiem wnoszonymi do samochodu. Typowe jesienno-zimowe dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie zabezpieczają wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody.

Poza tym są one bezproblemowe w czyszczeniu oraz montażu, a wobec tego bardzo funkcjonalne. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny wygląd oraz wydzielanie nieprzyjemnej woni w upalne dni. Ten problem nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka i osiągalne w wielu wzorach oraz barwach.

Niemniej jednak tego typu dywaniki słabo sobie radzą z pochłanianiem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia oraz nieczystości. Należy wybierać tylko takie, które znamionują się dużą gęstością materiału.

Dywaniki samochodowe – jak je czyścić?

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają nazbyt wielu problemów w zakresie ich konserwacji. Proces czyszczenia jest niezmiernie łatwy i szybki. Wystarczy po prostu użyć myjki ciśnieniowej bądź pospolitego węża ogrodowego, aby usunąć z nich wszystkie nieczystości i zabrudzenia w postaci błota lub zacieków. Nie wymagają więc drogiej i trudnej konserwacji.

Wcześniej należy jednak pozbyć się z dywaników kurzu, ziemi, piasku oraz pyłu. Do tego celu posłużyć może zwykła szczotka z długim włosiem, jaka dotrze do jakiegokolwiek zagłębienia oraz wyżłobienia.

O wiele trudniejszymi w czyszczeniu są welurowe dywaniki. Zabrudzenia na materiale usunąć można wyłącznie przy użyciu specjalnych detergentów. Wiele osób wybiera te z gumy, aby ułatwić sobie proces pielęgnacji i porządkowania samochodu. Jednak jeśli zależy Ci na pięknym, eleganckim wnętrzu warto poświęcić więcej czasu na zadbanie o dywaniki z materiału.

Dodaj komentarz
Komentarze artykułu
Arkadiusz Janik

Ja polecam te gumowe, szybko się czyści, dobrze chronią i wcale tak źle nie wyglądają.

  • 0
  • 0
Mieszko Szewczyk

Mimo że przy welurowych jest mnóstwo roboty to i tak bardzo mocno je polecam. Wyglądają świetnie!

  • 0
  • 0
Podobne artykuły